Už Ján Amos Komenský vedel, že najlepším spôsobom učenia je škola hrou, ktorá je spojená s   pobytom detí v prírode umožňujúca nadobúdať odborné poznatky, skúseností, zručností.

 

Takto sme aj my rozvíjali učenie hrou v dňoch od 6.6. – 9.6.2022 v  ŠVP v Gréckokatolíckom centre Bárka v Juskovej Voli s deťmi z MŠ – Námorníci, Mimoni a Mravčekovia.  Bolo to pokojné, signálom nerušené miesto s ubytovaním vhodným pre našich predškolákov. Pani kuchárky navarili tak, že aj deti, ktoré väčšinou vymýšľali, tak si vedeli naplniť brušká a vládali vykonávať a plniť úlohy, ktoré im boli ponúknuté celé štyri dni.

 

V prvý deň nás sprevádzali naši spolužiaci, s ktorými sme spolu cestou sledovali krásu nášho kraja, rozprávali a spievali si v autobuse. Po príchode si kamaráti vymysleli svoj program a my sme s úsmevom vošli do budovy plnej prekvapení. Deti boli rozdelené do izieb tak, aby ich srdiečka boli spokojné. Popoludní sme navštívili dedinu Juskova Voľa, kde sme dozvedeli o zbojníkovi  menom JUSKO, ktorý tam žil, veľa zabíjal a poklady ukryl v Slanských lesoch, ktoré sú tam možno dodnes…Popoludnie sme si ešte spríjemnili hraním futbalu na ihrisku, prezeraním a skúmaním prírody v okolí.

Slnečné lúče nás v utorok pošteklili na líčka a to bola aj predzvesť, že sa môžme vybrať na 4km túru – Oddychovo-náučným chodníkom BUČÍ LAZ. Príroda nám cestou ponúkla rôznorodosť živočíchov, rastlín, stromov, žblnkot potôčika, lebku – čeľusť (asi diviaka), prechod po tenkej lávke cez potok a aj výdatný ovocný olovrant pod korunami stromov. Nôžky plné krokov dokráčali šťastne do zariadenia. Poobede ich čakala vodno-balónová oblievačka, ktorej sa deti veľmi tešili. Nakoniec ešte mali Tvorivé dielničky: navliekali korálky (náramok), vyrobili si nebo peklo, namaľovali kamienky. Plné zážitkov zaspali ešte pred západom Slnka.

Na tretí deň ich čakala doobeda Olympiáda, kde boli rozdelení do 4 skupín a postupne si prechádzali rôzne stanovištia, za ktoré dostávali pečiatky na ruku. Veľmi milo nás prekvapili svojimi  pohybovými zručnosťami. Za odmenu si v dedine popoludní vychutnali nanuk. Pokračovali v rozvíjaní jemnej motoriky vypracovaním pracovných listov, navliekaním šnúrok a prekresľovaním obrázkov podľa predlohy. A samozrejme pred poslednou nocou nemohla chýbať Diskotéka. Aká bola? Skvelá.

Deti si za každú úlohy zbierali žetóniky (eurá), za ktoré si mohli vybrať z nášho obchodíka. Vážili si každý peniaz, ktorí získali a starostlivo odkladali. Tešili sa prekvapeniu, ktoré si vybrali a mohli potešiť svojich súrodencov.

Posledný deň sme sa išli ešte prejsť k potôčiku, kde nás sprevádzala vôňa bázy a spev vtákov.

 

Verím, že deti si so sebou priniesli najhlbšie zážitky, ktoré získali priamym prežívaním v prírode a znova sa stretneme v novom školskom roku s novými deťmi. 

 

S pozdravom p. uč. Ivana, Graciána, Majka a Lucka

fotogaléria: 

Škola v prírode 2022 – MŠ / Google Photos

Škola v prírode 2022 – MŠ