V areáli našej školy pribudli dve nové búdky: jedna pre netopiere a druhá pre dážďovníky. Nainštaloval ich Ing. Martin Ceľuch, PhD. zo Spoločnosti pre ochranu netopierov na Slovensku, ktorý pred nedávnom navštívil našu školu a pútavo rozprával deťom o živote i ochrane netopierov.

Dážďovníky a netopiere sú našimi užitočnými „susedmi“ a pomocníkmi v boji proti komárom. Jeden dážďovník uloví denne až 50 g hmyzu, čo je častokrát viac ako sám váži. Jeden netopier zasa dokáže za noc uloviť až 3000 komárov.

Dážďovníky – tajomné vtáky trávia celý svoj život vo vzduchu, nezosadajú na zem, za letu lovia, pijú a lietajú aj v noci počas spánku.

Dážďovník obyčajný ako aj všetky druhy netopierov vyskytujúcich sa u nás sú zákonom chránené. V posledných rokoch sú však ohrozené rekonštrukciami budov, ktoré vo veľkej miere využívajú na hniezdenie aj ako úkryt.

A tak im chceme pomôcť aj touto formou – vyvesením búdok v areáli našej školy.

Nech sa im u nás dobre býva.

 

 www.netopiere.sk

www.dazdovniky.vtaky.sk

www.bat-man.sk

Fotky: https://photos.app.goo.gl/YuZehjoHxo2Z7NX79
Inštalácia búdok pre netopiere a dážďovníky